هم آوازي در گروه كر، می تواند عملکرد شناختی را در میان افراد مسن بهبود بخشد.

محققان كشف جدیدی در مورد مزایای آواز گروه کر انجام داده اند كه ممكن است تأثیرات مثبتی بر عملكرد شناختی مشابه نواختن ساز داشته باشد.

 

 

در کنار تأثیرات سبک زندگی ، از جمله ورزش بدنی و رژیم غذایی ، بر پیری ، تحقیقات به طور فزاينده اي، توجه خود را به مزایای شناختی سرگرمی هایي شامل، سازهاي موسیقی معطوف کرده است.

مزایای شناختی نواختن ساز در حال حاضر کاملاً شناخته شده است: چنین فعالیتی می تواند انعطاف پذیری شناختی یا توانایی تنظیم و تغییر تمرکز بین فرایندهای مختلف فکری را بهبود بخشد. با این حال ، مزایای شناختی آواز کر بسيار كم ، مورد پژوهش قرار گرفته است.

اکنون ، مطالعه ای که اخیراً در نشريه  PLOS ONE منتشر شده است شواهدی را ارائه می دهد که براساس آن آواز کر می تواند مزایایی مشابه نواختن ساز داشته باشد.

 

نتایج نشان می دهد که خوانندگان مسن گروه كر نسبت به گروه كنترل ( افرادي كه آوازخوان نبودند) ، انعطاف پذیری کلامی بهتری داشتند. انعطاف پذیری کلامی، نشان دهنده  انعطاف پذیری شناختی بهتر است.

Emmi Pentikäinen  دانشجوي دكتري و محقق علوم اعصاب ميگويد:

"این از یافته هایی که قبلاً در مورد تأثیر نواختن ساز بر عملکرد شناختی افراد مسن به دست آمده است پشتیبانی می کند، و برخي شواهدي را نشان ميدهد كه ، آواز کر نیز ممکن است به طور بالقوه اثرات مفید مشابه آن (نواختن ساز) را داشته باشد. این یافته ها،  درک ما را  نسبت به اينكه  چگونه فعالیت های مختلف  ، شناخت را در پيري شكل مي دهند ، نیز افزایش می دهد. "

 

کسانی که سابقه طولانی تر در آواز خواني یک گروه کر را دارند ، احساس باهم بودن را ، بيشتر تجربه می کنند.

 این مطالعه همچنین به بررسی مزایای بالقوه آواز کر برای رفاه عاطفی و اجتماعی سالمندان پرداخت. پرسشنامه های مورد استفاده در این مطالعه نشان داد که کسانی که برای مدت طولاني، بیش از 10 سال در یک گروه سرود آواز خوانده اند ، احساس همبستگی اجتماعی بیشتری تجربه ميكنند؛  نسبت به افرادی که تجربه آنها كمتر است يا تجربه اي ندارند.

علاوه بر این ، افرادی مورد مطالعه که کمتر از 10 سال پیش خوانندگی گروه کر را شروع کرده بودند، نسبت به افراد با تجربه بالاي 10 سال و افراد بي تجربه، از سلامتی کلی خود خوشحال تر بودند.

Pentikäinen  اين را چنين  ارزيابي ميكند كه:

"ممكن است كساني كه در سنين پيري ، وارد گروه هاي آواز كر مي شوند، انگيزه اي پيدا كنند كه براي حفظ سلامتي خودشان ، از يك سبك زندگي سالم پيروي كنند. سپس دوباره ، روابط و شبکه های اجتماعی فراهم شده از طریق حضور در گروه کر در میان کسانی که مدت بیشتری این کار را انجام داده اند ، ممکن است به عنوان جزئی جدایی ناپذیر از زندگی آنها بدل شود ، بنابراین به عنوان يك احساس همبستگي اجتماعي زياد ،ظاهر می شود ."

 

خوانندگي كر ، نيازمند پردازش اطلاعات چندجانبه است.

پیری با خود تغییراتی در عملکرد شناختی و همچنین محیط جسمی و اجتماعی افراد ایجاد می کند ، همه آنها در سلامتی آنها تأثیر دارند.

با افزایش جمعيت افراد پير ، شناسایی راه های بهبود بهزیستی و کیفیت زندگی افراد مسن اهمیت فزاینده ای پیدا می کند.

به گفته  Pentikäinen ، آواز کر ، فرصت خوبی را برای حمایت از بهزیستی سالمندان فراهم می کند ، زیرا به كاركرد اجرایی انعطاف پذیر و تنظیم توجه نیاز دارد. او اشاره مي كند:

"آواز خواندن گروه کر در عمل آسان است و كم هزينه است. این فعالیتی است که به پردازش اطلاعات چندجانبه نیاز دارد ، اينگونه که ترکیبی از پردازش محرکهای مختلف حسی ، عملکرد حرکتی مربوط به تولید و کنترل صدا ، خروجی زبان ، یادگیری و حفظ ملودی ها و شعرها ، و همچنین احساسات برانگیخته شده توسط قطعات خوانده شده است.  "

پاندمي ویروس کرونا نیز اهمیت موسیقی و آواز را برای زندگی مردم نشان داده است.

"مردم برای بالابردن روحیه خود در بالکن و از دم پنجره های باز ، با هم آواز می خوانند."

 

منبع :

https://www.sciencedaily.com/releases/2021/02/210210133432.htm

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش

سبد خرید